Texas Assistive Technology Network Statewide Conference

Home  Register  Program/CEUs  Travel/Lodging  Schedule  Handouts  Present  Exhibit  Podcasts


2019 TENTATIVE Schedule at a Glance: 

* Only invited Featured Presentations listed in this schedule at a glance available in May.

Wednesday, June 19, 2019

Thursday, June 20, 2019

Half-day Concurrent Sessions from Featured Presentations*

Concurrent Sessions from Featured Presenters*, AT Practitioners, and Exhibitors

7:30 - 4:00 

Registration

8:00 - 4:00 

Registration

8:00 - 4:30 

Exhibit Hall Open, Breakfast treats from Einstein's 8:00am-10:00am

8:00 4:30 

Exhibit Hall Open, Breakfast treats from Einstein's 8:00am-10:00am

8:30 - 11:30 (180 minutes)

Session A

Concurrent Featured Presentations

  • Mark Coppin: Caption This! Caption That!
  • Kelly Fonner: Using Alphabet Books in AAC & Literacy Instruction - Electronic Make & Take
  • Carol Goosens: Using Aided Language Stimulation to Promote Literacy (repeat of session B)
  • Stacey McBain: "Write" On! A Continuum of Writing Supports for All
  • Bruce McClanahan: Braille, Low Vision, and Speech Access in the Chromebook
  • Deann O'Lenick: Getting to the Core of Core Vocabulary: Returning to the Research
  • Luis Perez: Nurturing Your Inner CEO with Executive Functioning Supports
  • Diana Petschauer: Successful Transition to College: AT, Accommodations & Advocacy
  • Beth Poss: Accessible Math Instruction for Early Learners
  • Therese Willkomm: Creating AT Solutions for Low Incidence Population
  • Linda Wilson: Using the PAR to Inform Instruction and Decision Making: An Intro to PAR
  • Joy Zabala: The SETT Framework: A Steadfast Friend in Changing Times

8:30-9:30 (60 minute sessions)

 9:30-10:10 Explore the Exhbit Hall!

Session C

Concurrent Featured Presentations and concurrent sessions from AT practitioners and exhibitors 

10:10-11:10 (60 minute sessions)

Session D

Concurrent Featured Presentations and concurrent sessions from AT practitioners and exhibitors

11:20-12:20 (60 minute sessions)

Session E

Concurrent AT Practitioner and Exhibitor Presentations

 

11:30 - 1:00 

Lunch (provided; 1st come, 1st served)  

Variety of box lunches: Tuna, Ham and Swiss, Chicken Slalad, Hummus Veg Out, Turkey, limited number of gluten free

12:20-1:20

Lunch (provided; 1st come, 1st served)

Variety of box lunches: Ham, Honey Turkey, Chicken Salad, Veggie Lovers, limited number of gluten free

1:00 - 4:00 (180 minute Sessions)

Session B  

Concurrent Featured Presentations

  • Mark Coppin: Making Math Accessible and the Emergent Math Learner
  • Kelly Fonner: Accessible On-line and Modified Curriculum for Students with Significant, Multiple Disabilities
  • Carol Goosens: Using Aided Language Stimulation to Promote Literacy (repeat of session A)
  • Stacey McBain: InCOREporATing Literacy & Play = Participation for All!
  • Bruce McClanahan: Switch Access for Visually Impaired Students with Significant Additional Impairments
  • Deann O'Lenick: Language Rich Immersion
  • Luis Perez: Personalizing the Reading Experience for All
  • Diana Petschauer: Google Apps, Extensions & Add Ons-Your Essential Toolkit for Diverse Learners
  • Beth Poss: Culturally Responsive Teaching and Assistive Technology Services
  • Therese Willkomm: 101 Assistive Technology Solutions that Can be Made in Minute
  • Linda Wilson: Using the PAR to Inform Instruction and Decision Making: Advanced
  • Joy Zabala: Breaking Down Barriers to Learning with UDL, AT and AEM

1:20-2:50 (90 minute sessions)

Session F

Concurrent Featured Presentations and concurrent sessions from AT practitioners and exhibitors

3:00-4:30 (90 minute sessions)

Session G

Concurrent Featured Presentations and concurrent sessions from AT practitioners and exhibitors